Vyhledávání

Kontakt

Lesní spolek Oslavánek
Zázemí/provozovna:
U Vícenického žlebu 2
Náměšť nad Oslavou
675 71

Sídlo spolku:
Jedov 5
675 71 Náměšť n. Osl.

Koordinátorka/správce GDPR
Soňa Malá
+420 734 507 566

oslavanek@email.cz

Inspiruje nás přírodní,waldorfská a intuitivní pedagogika, pracujeme respektujícím přístupem.

Kdo jsme

Lesní spolek Oslavánek je nezisková organizace, která vznikla díky otevřeným a aktivním rodičům v Náměšti nad Oslavou a okolí. Rodiče toužící po výchově dětí v přírodě a v souladu s ní se scházeli tak dlouho (traduje se, že celých pět let) až na jedno jejich setkání zavítaly ženy, které se rozhodly dát dětem v Náměšti možnost hrát si v přírodě, učit se v přírodě a díky ní. Ani jedna z těchto žen neměla v té době dokončené pedagogické vzdělání, ale jak řekl J. A. Komenský: "Pedagogem se člověk narodí a někteří to i vystudují" :-)

 

Ing. Jitka Hadrabová

Když jsem se po několika letech strávených na cestách (Nový Zéland, Austrálie, Asie), studiích (Vysoká škola ekonomická) a ve velkoměstě vrátila zpět do své rodné hroudy Náměště věděla jsem, že chci dělat něco, co mi bude dávat smysl! A to lesní školka pro děti opravdu je. Děti jsou hodnota a budoucnost naší planety. Navíc předškolní děti jsou čisté a nezkažené bytosti, které díky pobytu v zařízeních jako jsou mateřské školy získávají první zkušenosti, utváří si hodnoty a pohled na svět. Absolvovala jsem několik kurzů (Rekvalifikační kurz „Chůva a opatrování dětí předškolního věku“, Respektovat a být respektován), stále se vzdělávám např. v ročním vzdělávacím cyklu Školka blízká přírodě a navštěvuji vzdělávací semináře (Virtualita versus Realita, Alternativní přístupy ve výchově dětí, Bezpečné riziko). Vzdělávání v rámci Oslavánku mě opravdu baví, je to totiž práce na sobě a upřímně neznám nic lepšího než sama sebe rozvíjet a posunovat dopředu. V Oslavánku přistupujeme k dětem rodinně a láskyplně a děti nám to v jejich upřímnosti a čistotě vrací, možná právě proto si nedovedu představit lepší práci než jako průvodkyně v Oslavánku. Ráda se při vedení dětí inspiruji intuitivní, situační a Waldorfskou pedagogikou.
 

Mgr. Soňa Malá

Víc než cokoliv jiného se cítím být milovnicí a obdivovatelkou přírody, jíž jsme všichni neoddělitelnou částí. Třídím odpad, šetřím vodou, kompostuji, nakupuji lokálně. Doma máme dvě malé děti, které jsou pro mě největší školou. Krom této jsem vystudovala Lékařskou fakultu MU Brno obor Výživa člověka a absolvovala dvouleté Pedagogické minimum na PdF MU. Mám ráda prostý, jednoduchý, minimalistický přístup k žití a tento se snažím předávat i dětem.        V pedagogické práci mě inspiruje především koncept Přírodní a Waldorfské pedagogiky. Ve volném čase si ráda vyjdu na dlouhou procházku nebo projedu s dětmi na kole. Hraji na violoncello a kytaru.

Mgr. Johana Kubíčková

 

S úžasem pozoruji všechny ty malé i velké zázraky, které se odehrávají v přírodě, kolem nás a fascinuje mě, jakým způsobem je děti dokáží vnímat. Tento proces mi je nekonečnou inspirací jak ve vlastní tvorbě tak v práci s dětmi. Když je potřeba, odpovídám na otázky, když je potřeba, sama se ptám. Otvírám oči dětem pro další hloubky výtvarného světa a nechávám si samotnými dětmi oči otvírat pro to, co nevidím já. Tato vzájemná spolupráce mě naplňuje a baví. V práci s dětmi čerpám i ze studia,  kterým jsem si prošla (SUPŠ Turnov obor zlatnictví stříbrnictví a Pedagogická fakulta UK aprobace výtvarná výchova). Jedno prohloubilo cit pro řemeslo, druhé mě naučilo respektu k spontánní dětské tvorbě. S Oslavánkem jsem duší spřízněna od samého jeho počátku, v roce 2017 jsem do týmu vstoupila jako průvodkyně. Jsem maminkou tří dětí, které mi pomáhají růst, tvořím a buduji, co je potřeba.